ریزش مو

ریزش مو

ریزش مو

 ریزش مو برای اکثر افراد اتفاق می افتد و می توان گفت که همه انسانها این ریزش مو را دارند در بیشتر افراد با شانه کردن مو ممکن است چندین تاراز آن بریزد و این یک امر نرمال و عادی است.

 

ریزش مو

به طور متوسط،  هر فردی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰تار موی خود را در طول روز از دست می دهد . این مقدار ریزش مو در بیشتر افراد نرمال است.  این نوع ریزش مو به دلیل این است که موهای مرده از بین می رود  ومو های جدید جایگزینی موهای قدیمی می شود.

 اگرریزش موهای شما بیش از این تعداد باشد شما دچار ریزش غیرطبیعی  موهستید و باید آن را درمان کنید. ریزش زیاد مو همیشه باعث هراس و نگرانی افراد می شود اما امروزه راههای درمان مختلفی وجود دارد .

چرا دچارریزش مو می شویم

ریزش مو از مشکلاتی است که می تواند  هر فردی را با هر سنی تحت تاثیر خود قرار دهد .ریزش مو درهر فرد زمانی اتفاق می افتد که در پوست سرو فولیکول های مو تغییراتی ایجاد می شود . دربیشتر افراد ریزش مو در نتیجه بیماری یا تغییرات محیط شکل  می گیرد.بیشتر افراد هنگامی که ریزش مو درمراحل اولیه  برای انها اتفاق می افتد این ریزش را نادیده  می گیرند و به دنبال علت این مشکل نمی روند.

علل ریزش مو چیست

-کمبود پروتئین

همان گونه که می دانیم ماده اصلی تشکیل دهنده مو پروتئین است. بنابراین کمبود پروتئین در بدن می تواند باعث  ضعف و ریزش مودر افراد شود.

هنگامی که  بدن با کمبود پروتئین مواجه  باشد بدن از ذخایر اندک  پروتئین در بدن استفاده می کند که این شرایط  باعث می شود به توقف رشد  مو متوقف شود وموجب ریزش  مو می شود.

انواع ریزش مو

-استرس و فشار روحی وفیزیکی

 در افراد هر گونه  عامل فیزیکی مانند جراحی، تصادف، هر گونه بیماری می‌تواند باعث ریزش مو در افراد شود. به طور کلی چرخه زندگی مو سه مرحله دارد مرحله رشد، مرحله استراحت و مرحله ریختن است

همچنین استرس و فشارروحی نیز باعث می شود در چرخه مو  تغییراتی ایجاد شود و مو‌ها را به سمت مرحله ریختن برسد معمولا ریزش مو  سه تا شش ماه پس از فشار روحی در افراد ظاهر می شود

-مصرف بیش از حد مکمل ها

افرادی که بیش از حد از مکمل‌ها یا دارو‌های حاوی ویتامین A  استفاده می کنند دچار ریزش مومی شوند.شما می توانید با قطع قطع مصرف ویتامین A، رشد مو های خود به حالت طبیعی خود برگردانید.

-وراثت

علت ا صلی  طاس شدگي ها  در بیشتر افراد ژنیتیک است. علت اصلی بیشتر ريزش مو در افراد مختلف ژنتيكي فرد است. ودر بیشتر مردان  صفت ژنتيكي باعث  طاسي در انها می شود و معمولترين علت طاسي  وکم پشتی مو ژنتيك افراد می باشد

    انواع بیماری ها

برخی از بیماری ها نیز موجب ریزش مو در افراد می شوند این بیمار یها ممکن است تب بالا، بيماري تيروئيد، زايمان، پروتئين کم درغذا، فقر آهن، معالجات سرطاني، استفاده از داروهاي خاص و بیماری های دیگر موجب بروز ریزش مو می شوند.

-بارداری

بارداری در بیشتر زنان نوعی استرس و فشار فیزیکی ایجاد می کند که  باعث می شود در این دوران زنان دچار ریزش  شوند. این نوع ریزش پس از زایمان در بیشتر افراد متوقف می شود .پس می توان گفت این نوع ریزش مو طبیعی است  و پس ازچند ماه، مو‌ها دوباره رشد خواهند کرد و این ریزش متوقف می شود.

-هورمون‌های زنانه

همانگونه که در بالا ذکر شد هورمون‌های بارداری موجب ریزش مو در افراد می شوند وقطع قرص‌های ضد بارداری نیز می‌تواند  باعث ریزش مو شود در صورتی که فرد سابقه خانوادگی داشته باشد، احتمال ریزش برای افراد  بیشتر خواهد شد.همچنین تغییرات هورمونی در زمان یائسگی یکی از علت ریزش مو در زنان می باشد. پس شما می توانید با مصرف بعضی از داروها از ریزش مو جلوگیری کنید.

مواد غذایی مورد استفاده در کاهش ریزش مو

برای حفظ سلامت مو  و کاهش ریزش درمو  باید مواد غذایی مصرف کنیم که باعث رشد مو در افراد شود این مواد شامل

گوشت بدون چربی ، استفاده ازدانه های خوراکی ، استفاده از مغزها خوراکی ،مصرف میوه های خشک ، مصرف حبوبات

در رژیم غذایی ، تفاده از لبنیات ، تخم مرغ است این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا دچار ریزش  نشوید

ريزش مو به دو طريق  ایجاد می شود

   ريزش موي تدريجي در این نوع ریزش  نواحي مشخصي از مو ريزش پیدا می کند  در حالي كه قسمت های دیگر پوست سر ریزشی وجود ندارد

  ريزش موي كلي در این روش مو به صورت يكنواخت  کاهش پیدا می کند بدون اينكه در رشد معمول موتغییری ایجاد شود.

 

دلیل ریزش مو

انواع درمانهای  ریزش مو

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا یک روش موثر در درمان ریزش در مو است. آلوئه ورا باعث می شود پوست سر آسیب‌دیده درمان  شود و محیطی سالم برای رشد  مو های فرد ایجاد شود. همچنین چربی پوست سر را تمیز می‌کند. زیرا  چربیِ جلویِ رشد مو را می‌گیرد. برای استفاده از این روش کافی است  فقط ژل طبیعی آلوئه ورا را به پوست سرتان زده یا می توانید ازشامپوی آلوئه ورا استفاده کنید.

ریشه شیرین‌بیان

ریشه شیرین‌بیان در حقیقت یک درمان طبیعی برای ریزش  است و برای مو فواید زیادی دارد. این ماده  باعث می شود خشکی و تحریک پوست سربه میزان زیادی کاهش یابد. اما ازهمه مهمتر ریشه شیرین‌بیان باعث  تقویت مو می شود  که ضعیف بودن مو  دلیل اصلیِ ریزش  است. هر هفته مقداری از این ماده را  به پوست سرتان بزنید و یا از چای شیرین‌بیان استفاده کنید.

آب پیاز

بعضی از تحقیقات متخصصان نشان می دهد که آب پیاز می تواند در رشد مو تأثیر بسزایی داشته باشد .برای اینکار بهتر است  روزی دو بار و به مدت شش هفته از آب پیاز را به پوست سرخود بزنید. پیاز یکی از راه‌های طبیعیِ درمان ریزش مو است. آب پیاز را به پوست سرخود بمالید و بعد از چند دقیقه با شامپوی معمولی سرخود را بشورید.

 

درمان ریزش مو با پیاز

روغن رزماری

 برای جلوگیری از ریزش می توانید از روغن رزماری استفاده کنید به طور کلی رزماری خواص زیادی برای موها دارد که به شما کمک می کند شوره سر، پوسته‌پوسته شدن  رابرطرف کنید که همه این‌ها از  ریزش مورا درمان می کند . روغن رزماری مستقیماً  باعث رشد مودر افراد می شود .

 

 

درمان ریزش مو با لیزر

لیزرتراپی مو یکی از موفق‌ترین روش‌های درمان برای  ریزش مو بدون جراحی است که از این روش می توان  هم برای زنان و هم برای مردان استفاده کرد. در این روش تورم در فولیکول‌های مو برطرف می‌شود و موها روند رشد قبلی خود را از سر می‌گیرند.

 

 

 

ریزش مو درزنان

 

ریزش مو در زنان به غیر از کهولت سن و یائسگی می تواند به عوامل دیگری مانند رژیم، دوران‌ شیردهی، بارداری و زایمان، مواد شیمیایی وحالت دهنده‌ها و کیست تخمدان در ریزش موی خانم‌هابستگی داشته باشد.

ریزش مو در مردان

ریزش مودر آقایان در بیشترموارد قبل از سن ۵۰ سالگی آغاز می‌شود. شایع‌ترین دلیل ریزش مو در مردان بیشتر  به عوامل وراثتی بازمی‌گردد. اگر ریزش موهای‌ شما  از سنین جوانی شروع شود  و موهای جدید جایگزین نشود به احتمال زیاد علت ریزش موی شما ژنتیکی است.

 

 

 

عوامل غیر ژنتیکی ریزش موچیست

 

به گفته متخصصان پوست و مو، تغذیه، بعد از عامل ژنتیک آرامش و عوامل محیطی ، مهم ترین نقش را در کاهش و افزایش ریزش مو دارند.

به عنوان مثال  چربی و شوره سر لایه هایی از پوست سر را می گیرند و همین امر مانع رسیدن هوا و اکسیژن لازم به سر می شود به همین دلیل منجر به ریزش مو می شوند. لذا آنهایی که دارای موی چرب هستند ریزش موی بیشتری دارند. نوع استفاده از شامپوها بدون تشخیص درست جنس موی سر می تواند در ریزش مو موثر باشد. استرس، آلودگی هوا و محیط، رژیم های غذایی غلط ، شست و شوی زیاد مو و استفاده از سشوار، رنگ مو عواملی است که می تواند موجب ریزش مو یا تشدید آن شود.

انواع ریزش مو

ریزش موی سکه‌ای

ریزش موی سکه‌ای، به گونه ای است که در یک یا چند منطقه گرد یا تقریبا گرد در سر به طور ناگهانی موها ریزش می‌کنند که در این حالت پوست سر قرمز یا ملتهب نمی‌شود. این نوع ریزش ممکن است به دلیل استرس شدید روحی یا جسمی اتفاق بیفتد همچنین ممکن است همراه با بعضی بیماری‌ها مانند بیماری‌های تیروئیدی، بستری شدن در بیمارستان یا مصرف برخی داروها رخ دهد. در این بیماری هم سیستم ایمنی به ریشه مو حمله می‌کند با این تفاوت که ریشه مو کاملا از بین نمی‌رود.

 

ریزش موی سکه ای

 

 

 

ریزش موی ارثی

ریزش مو ارثی شایع ریزش مو است که هم در مردان و هم در زنان مشاهده می‌شود. این نوع ریزش مو در مردان از سن ۲۰ سالگی و در زنان از سن ۴۰ سالگیشروع به ریزش می کند . این نوع ریزش در مردان بیشتر از شقیقه‌ها شروع می‌شود و تاج سر موها کم کم نازک شده و می‌ریزد. در عین حال  به طور معمول این مشکل در زنان  تمام موهای سررا دربر میگیردوموهای فرد شروع به نازک شدن و ریزش می‌کنند. همچنین باید توجه کرد ریزش موی ارثی با ریزش موی مادرزادی تفاوت دارد. یک سری بیماری‌ها مادرزادی هستند و از همان بدو تولد اتفاق می‌افتند.

 

 

دکتر مینا ربیعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =