درمان لک (ملاسما) در کرج

درمان لک (ملاسما) در کرج

درمان لک (ملاسما) در کرج : لک یا ملاسما نوعی بیماری مزمن پوستی می باشد که در رنگ پوست افراد که عموماً در صورت می باشد تغییراتی ایجاد می کند. لک (ملاسما )  معمولاً به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای ، قهوه‌ای مایل به زرد ، نیلی در بالای گونه ، بالای لب ، پیشانی و چانه افراد ظاهر می شود.

 

درمان لک یا ملاسما

 

 

دلیل اصلی ایجاد ملاسما درحقیقت تغییرات هورمونی وهمچنین در معرض نور آفتاب گرفتن افراد است . در بسیاری از خانم ها در هنگام بارداری ملاسما به وجود می آید .این گونه ملاسما بعد از زایمان به‌طور طبیعی بهبود می یابد.

همچنین بعضی از داروها مانند قرص‌های کنترل بارداری وداروهای هورمونی نیزمی‌تواند درایجاد ملاسما تأثیرگذارباشد قبل از مصرف این داروها درمورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید .

لک (ملاسما) چیست

به طور کلی می توان گفت که ملاسما نوعی تغییر رنگ پوست به صورت پیچیده است واین لک های پوستی به دلیل تولید زیاد ملانین روی پوست ایجاد می‌شود. این لک‌های صورت به صورت وسیعی در پوست ودرلایه اپیدرم  پوست که همان سطح رویی پوست است ایجاد می‌شود.

 

لک (ملاسما )در کرج چیست

به این نکته توجه داشته باشید که این لک‌ها در صورت ظاهر شدن به شکل متقارن بر روی پوست صورت شما ظاهر می شود این بدان معنا است که  اگر در طرف راست صورت شما لک‌ ایجاد شود، به شکل متقارن در طرف چپ صورت شما نیز لک ایجاد  می شود این لک ها بیشتر بر روی گونه‌ها ، پیشانی ،پل بینی ،بر روی لب بالایی ، چانه ایجاد می شود.

 

علل ایجاد لک (ملاسما)

هنوز دلیل مشخصی برای بروز لک بر روی  پوست صورت مشخص نیست. اما به طور کلی می توان گفت که زمانی که سلول‌های رنگ ‌ساز در پوست مقدار زیادی رنگ تولید می کنند این عارضه برای فرد به وجود می آید. افرادی که پوست آنها رنگی است بیشتر مبتلا به بیماری های  لک صورت هستند زیرا  این افراد ملانوسیت های فعال‌تر نسبت به  پوست‌های روشن دارند. در این جا چندین دلیل ابتلا به لک صورت بیان شده است.

نور خورشید

قرار گرفتن  فرد در معرض خورشید باعث می شود اشعه ماورا بنفش خورشید ملانوسیت ها  فرد را تحریک کند. قرار گرفتن زیاد فرد درمعرض نور خورشید باعث می شود لک صورت عود کند . به همین دلیل است که لک‌های صورت در تابستان نیز افزایش می‌یابد. پس اگر به طور پی‌درپی دچار لک‌های صورت می‌شوید برای  پیشگیری از لک صورت تا جای ممکن از نور خورشید دوری کنید.

 

علل درمان لک(ملاسما)

تغییرات هورمونی

زنان باردار اغلب دچار لک صورت می‌شوند که این بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی است . مصرف  قرص‌های ضد بارداری و داروهای هورمونی می‌توانند لک در صورت را ایجاد کند.

محصولات آرایشی

محصولات پوستی  وآرایشی نیز می تواند پوست  شما را تحریک کند و لک‌های صورت  شما را بدتر می کند.

 

درمان لک (ملاسما) در کرج با لایه بردار شیمیایی

متخصصین پوست برای اینکار از لایه بردارهای اسید تری کلرواستیک که درحقیقت هم خانواده‌ی سرکه  می باشد استفاده می کند این دارو به عنوان لایه بردارشیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.درمان لک (ملاسما) در کرج با لایه برداری‌های اسید تری‌کلرواستیک از نظر متخصصان یک روش درمانی عالی و بی خطربرای فرد است .درمان لک (ملاسما) در کرج یک گزینه خوب برای درمان این بیماری است، به ویژه اگراین لک پوستی شدید باشددرمان لک (ملاسما) در کرج روش مناسبی است .

 

 

 

مزیت درمان لک (ملاسما) در کرج با لایه بردار شیمیایی

از مزیت های مهم  استفاده از لایه برداری شیمیایی این است این روش  به راحتی در مطب  متخصص پوست انجام می شود و نیازی به بیهوش‌سازی فرد نیست .  استفاده از لایه برداری اسید تری‌ کلرواستیک عمیق به دلیل خطر جذب ،تاول و زخم‌های احتمالی تنها باید توسط متخصصین پوست و یا جراحان پلاستیکی مجرب انجام شود.

 

درمان لک (ملاسما )در کرج

 

درمان لک (ملاسما) در کرج با لیزر

درمان لک (ملاسما) در کرج با لیزربرای رفع لک صورت یکی از بهترین نتایج از این روش درمانی برای فرد حاصل می شود.یکی از بهترین روشهای های درمان لک (ملاسما) در کرج که طیف گسترده‌ای ازانواع پوست ورنگ ها را دربرمی گیرد لیزر درمانی ولیزرهای فرکشنال است .برای درمان لک (ملاسما) در کرج با لیزر پزشک پرتو لیزر را به پیکسل‌های کوچکتر می‌شکنند که این کار باعث می شود د راین ناحیه درمان عمیق‌تر و موثرتری بدون سوزش داشته باشید.شما احتمالا به ۳ تا ۴ درمان در طول ۳ تا ۶ ماه نیاز دارید.

مزیت استفاده از لیزر

کسانی که برای درمان لک (ملاسما) در کرج از لیزرهای فرکشنال برای درمان لک قهوه ای  صورت استفاده کرده اند نتیجه خوبی از این روش گرفته اند .برای رسیدن به نتایج مطلوب درمان لک (ملاسما)شما ممکن است چندین جلسه درمان لیزری انجام دهید .زیرا با تکرار درمان‌ نتیجه مطلوب تر حاصل می شود .

 

 

برای اطمینان از موفقیت درمان لک (ملاسما) در کرج باید قرار گیری در معرض آفتاب را به حداقل خود برساند. درحقیقت لیزر فرکشنال یک روش درمانی غیرتهاجمی است که پرتو ایجاد شده از این دستگاه به صورت همزمان به هزاران ناحیه درمانی میکروسکوپیک، ارائه می دهد.

 

پیشگیری از لک (ملاسما)درکرج

-افرادی که پوست صورت آنها  مبتلایان به ملاسما است نسبت به نور آفتاب حساس  می باشند بنابراین تا حد ممکن نباید در معرض آفتاب قرارربگیرند. اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما می‌کند، اشعه ماورای بنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ می‌تواند رنگدانه یا ملانوسیت پوست را  تحریک کند.

-افراد  مبتلا به ملاسما نباید از قرص‌های هورمونی زنانه LD  استفاده کنند. زیرا  تغییرات هورمونی، ملاسما را تشدید می‌کنند.

 

پشگیری از لک یا ملاسما

 

درمان لک (ملاسما) در کرج با روش خانگی

 

درمان لک یا  ملاسما با آب لیمو

 

همان گونه که می دانید آب لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست محسوب می شود . ماهیت اسیدی آب لیمو باعث می شود لایه بیرونی پوست حذف شود .آب لیمو را به قسمت های مورد نظر بمالید و بعد از یک یا دو دقیقه به آرامی پوست خودتان را بشویید. این درمان را دو بار در روز تکرا کنید.

 

درمان لک یا ملاسما با لیمو

درمان ملاسما با ژل آلوئه ورا

 

ژل آلوئه ورا، مادی است که باعث می شود رنگ اصلی پوست بازگردد . با استفاده ازژل آلوئه ورا شما می توانید سلول های مرده پوست را حذف کنید و سلول های جدید را ترمیم کنید. ژل را به طور کامل در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی محل مورد نظر را یک یا دو دقیقه ماساژ دهید. و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورتتان نگه دارید و سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.

علائم ابتلا به ملاسما چیست

کسانی که دچار ملاسما هستند معمولا لکه های تیره ی  روی پیشانی ،شقیقه ها، گونه ها یا بالای لب فوقانی خود دارند . علائم حاصل از لک یا ملاسما تنها برظاهر فرد تاثیر می گذارد و و شما احساس مریض بودن نخواهید کرد و لکه های تیره پوست ایجاد جراحت نیز ندارد.

 

 

انواع لک پوست یا ملاسما

انواع مختلفی از لک های صورت وجود دارند که از نظر الگوی رنگ و محل پیدایش با هم متفاوت هستند.در اینجا به برخی از انها اشاده شده است:

-ملاسمای برون‌پوستی : در این نوع لک ملانین اضافی در لایه‌های سطحی پوست است و اغلب به رنگ قهوه‌ای روشن به نظر می‌رسد.

-ملاسمای عمیق یا درون‌پوستی : نوع لک در لایه‌های میانی پوست ظاهر می شود و معمولاً به رنگ تیره‌تر دیده می شود  و با ترکیبی از کرم‌ها و لیزر فراکشنال نیز قابل درمان است.

-ملاسمای نوع ترکیبی : شامل ملاسمای برون‌پوستی و درون‌پوستی است  و درمان آن معمولاً از انواع دیگر سخت‌تر است. این نوع از ملاسما در بین افرادی با رنگ پوست تیره‌تر بیشتر دیده می شود.

 

چه کسانی در معرض ابتلا به ملاسما هستند؟

ملاسما هم در زنان و هم در مردان ممکن است ایجاد شود اما این مشکل در بین زنانی که رنگ پوست تیره‌ دارند  بیشتر شایع است و اغلب در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی در این افراد بروز می‌کند. افراد سیاهپوست کمتر دچار ملاسما می‌شوند.

 

نواحی از پوست که دچار ملاسما هستند

ملاسما اغلب بر روی پیشانی، گونه‌ها و بالای لب ظاهر می شود . این نوع لک ها ظاهری شبیه به کک و مک دارد. ملاسما  ممکن است حتی تا کناره‌های گردن نیز کشیده شود.همین وضعیت ممکن است روی شانه‌ها و بالای بازوها نیز دیده شود. ملاسما ممکن است تنها لایه‌ی سطحی پوست را بر گیرد و یا به لایه‌های عمقی‌تر پوست نیزبروز کند.

 

نواحی لک یا ملاسما

روشهای کاربردی برای درمان لک یا ملاسما

-قطع کردن داروهای هورمونی

-استفاده مکرر از ضد آفتاب

-استفاد از کرم های آرایشی جهت پوشاندن ضایعه

 

ملاسما وبارداری

ملاسما در بیشتر ازهفتاد درصد زنان باردار به ویژه در زنان  سبزه رو در نیمه دوم دوران حاملگیظاهر می شود . این لکه های پوستی در نواحی مختلف صورت ظاهر می شود اما بیشتر نواحی لب بالا، گونه ها، چانه، پیشانی و روی بینی ظاهر می شود که به دنبال تماس با آفتاب شدت می یابد.

 

این لکه پوستی عموما قهوه ای رنگ  هستند و در دو طرف صورت به صورت قرینه دیده می شود. ماسک حاملگی ممکن است پس از زایمان از بین برود.

 

در اخر این را بدانید که هیچکدام از روش های درمانی لک صورت دائمی نیستند  و در یک جلسه نیزدرمان نمی شود و نیاز به تجـدید درمان دارد. به هر حال مصرف ضدآفتاب در افراد مستعد یک نیاز حیاتی در درمان و پیشگیری از لک می باشد.

 

 

دکتر مینا ربیعی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =